Malý byt a miminko: jak skloubit dítko a minimum místa do dobrého bydlení?

Bydlíte v malém bytě a rozrostli jste se o přírůstek? Bylo vám v malém bytě těsno i ve dvou a najednou se o něj musíte dělit ještě s dítkem. Větší byt si nemůžete například z finančních důvodů dovolit. Jak tedy své bydlení uspořádat, abyste se do něj všichni pohodlně vešli?

Malým bytem se obecně myslí garsonka, 1+kk nebo byt 1+1. V těchto dispozicích opravdu není místa nazbyt a musíte si umět srovnat priority. Rozkládací gauč, nebo postel? Konferenční stolek, nebo pracovní stůl ke zdi? Dříve než do bytu přinesete svoje novorozeně, promyslete si, co doopravdy potřebujete a co vám jen zabírá místo.

maly_byt_a_miminko_1000

Miminko nepotřebuje vlastní pokoj

To je to jediné pozitivní na celé záležitosti – miminko potřebuje vaši blízkost 24 hodin, takže nevyžaduje vlastní pokoj, soukromí a klid na učení, jak je tomu u větších dětí.

Pokud máte jen jednu místnost, pak není třeba řešit, kam s postýlkou – zkrátka ji mějte tam, kde spíte. A jestliže máte dvoupokojový byt, samozřejmě ji umístěte do své ložnice. Tam může dítě spát v noci i ve dne a vy ho můžete mít snadno pod kontrolou díky elektronickým chůvičkám.

Pravděpodobně se budete muset obejít bez přebalovacího pultíku, ale s trochou šikovnosti můžete svého potomka přebalit na gauči, posteli nebo kdekoli jinde, stačí využít kvalitní a nepropustnou podložku – kdyby náhodou.

Všechny potřebné věci se snažte mít po ruce (což není v malém bytě tak těžké) a systematicky uložené. Ideální stav je ten, kdy máte všechno na jednom místě – pleny, hračky i kosmetiku, s výjimkou té, kterou potřebujete v koupelně.

Problém s místem se často řeší spacím patrem, to ovšem pro bydlení s dítětem není ideální. Jednak velké množství rodin bydlí v panelových domech s velmi nízkými stropy, a tudíž nevhodnými prostory pro členění patrem, především se ale toto řešení nehodí z bezpečnostních důvodů. Jednoduché pravidlo říká, že pro bezpečný pohyb dětí: čím méně schodů, tím lépe.

Ušetřete si práci

Víte, jak důležitá je podlaha v bytě, kde je miminko? A platí to i o bytech malých. Nejlepší je samozřejmě podlaha, kterou můžete lehce setřít od všech případných nečistot. Neuškodí ani kousek koberce, protože oblíbená laminátová podlaha je na miminko poměrně studená a navíc o jeho pohybu mohou vědět sousedé, alespoň ti, kteří bydlí pod vámi.

Zeptejte se designérky

V online poradně bytového designu se můžete dozvědět, jak co nejlépe zařídit konkrétní místnost ve vašem bytě.

Partneři webu

Chcete se stát partnery webu? Napište nám.

Zajímavé odkazy

Samostatnou kapitolou při zařizování bytu jsou obývací stěny. Nechte se inspirovat!

Myslíte si, že tapety už nefrčí? Podívejte se na partnerský web jak na tapety.cz a zkuste si tapetami vyzdobit vlastní byt.

Přemýšlíte, jak si co nejlépe zařídit obývák, ale nemáte jasnou představu? Pomůže vám web jak zařídit obývák, který se věnuje realizaci různých typů obývacích pokojů.

Budete v některých místnostech malovat? Mrkněte na informační web o malování nechte si poradit.

Ať potřebujete vybavit menší či větší kuchyň, nabízí se nepřeberné množství variant. Na webu kuchyně na míru.net se dozvíte spoustu zajímavých informací.

Vestavěné skříně Praha 20 - Počernice

Spolupracujte s námi

Líbí se vám naše stránky o bydlení? Chtěli byste tady prezentovat svojí firmu? Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@jakzariditbyt.cz