Jak vymalovat byt?

jakvymalovatNež se pustíte do malování bytu, usaďte se a přemýšlejte. Na které stěny dopadá světlo odpoledne? Na které nedopadá vůbec? Je můj pokoj světlý nebo tmavý, malý nebo velký? Jak vypadá, když rozsvítím žárovku? Chci tady hlavně odpočívat, nebo se soustředit?

Tyhle otázky musíte bezpodmínečně vyřešit dřív, než koupíte barvu. Pro každý pokoj se totiž hodí jiný typ výmalby a je nad ní třeba přemýšlet. Často se zabýváme hlavně tím, jakou barvou vymalovat; to je ale jen jeden z mnoha problémů.

Tip!

Už při výmalbě bytu musíme promyslet, kde budou komunikační zóny a kde klidové zóny bytu. Tomu je pak třeba přizpůsobit rozmístění nábytku i barevné ladění.

Jakou barvou vymalovat? Teplé a studené barvy

Jistě jste už slyšeli o teplých a studených odstínech barev. Chladné odstíny se hodí do malých místností, které je potřeba opticky zvětšit, prosvětlit. Napomáhají navíc soustředění a uklidňují, takže jich využijete hlavně při malování pracovny, třídy nebo ložnice.

Teplé barvy zase naopak rozptylují, dráždí, stimulují a mohou dokonce působit agresivně, použijeme-li sytý odstín červené či žluté. Jemný odstín žluté je vhodný pro malování dětského pokoje – dodává energii a hravost. Podporuje také trávení, a proto je možné ho využít i v kuchyni či jídelně. Obývací pokoj je zase dobré vymalovat světle oranžovou – ta prý podporuje komunikaci.

Tip!

Dejte si pozor na výrazné barvy – mnohdy stačí vaši oblíbenou barvu do interiéru propašovat pouze ve formě doplňků. Stěnám barvy sluší v omezeném množství – např. pouze na jedné z nich.

Jak vymalovat – postup:

  • Krycími igelity přikryjte všechno – zem, dveře, okna i nábytek
  • Škrabkou a mýdlovou vodou odstraňte staré nátěry na stěnách
  • Přípravkem proti plísním se zbavte plísní a nečistot na stěnách
  • Sádrou opravte nerovnosti a díry ve stěnách
  • Před malováním i během jednotlivých nátěrů nechejte vždy stěny vyschnout
  • Pomocí válečku a štětce rozmíchejte barvu a vylaďte odstín přimícháním bílé barvy
  • Malujte směrem od stropu dolů a od oken do prostoru
  • Praváci malují zprava doleva, leváci opačně

Tomu, jak správně a snadno vymalovat byt, se věnuje samostatná webová stránka Jak vymalovat. Můžete si také přečíst článek o tom, jakou barvou vymalovat.

Zeptejte se designérky

V online poradně bytového designu se můžete dozvědět, jak co nejlépe zařídit konkrétní místnost ve vašem bytě.

Partneři webu

Chcete se stát partnery webu? Napište nám.

Zajímavé odkazy

Samostatnou kapitolou při zařizování bytu jsou obývací stěny. Nechte se inspirovat!

Myslíte si, že tapety už nefrčí? Podívejte se na partnerský web jak na tapety.cz a zkuste si tapetami vyzdobit vlastní byt.

Přemýšlíte, jak si co nejlépe zařídit obývák, ale nemáte jasnou představu? Pomůže vám web jak zařídit obývák, který se věnuje realizaci různých typů obývacích pokojů.

Budete v některých místnostech malovat? Mrkněte na informační web o malování nechte si poradit.

Ať potřebujete vybavit menší či větší kuchyň, nabízí se nepřeberné množství variant. Na webu kuchyně na míru.net se dozvíte spoustu zajímavých informací.

Vestavěné skříně Praha 20 - Počernice

Spolupracujte s námi

Líbí se vám naše stránky o bydlení? Chtěli byste tady prezentovat svojí firmu? Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@jakzariditbyt.cz