Jak v bytě rozestavět nábytek?

Jak rozestavět nábytek v bytě.

„Jdi od té televize dál, zkazíš si oči!“ varovaly nás maminky a my tuto radu v dobré víře dáváme i našim potomkům. Převratné změny v technologiích televizních obrazovek ale způsobily, že klasické poučky už dávno neplatí, pomalu se ustupuje i od vzdálenosti rovné trojnásobku úhlopříčky a s novými technologiemi přijdou opět nové doporučené vzdálenosti.

Svá pravidla mají i skříně a komody. Především by, a to ani růžkem, neměly zasahovat do tras, kudy vedou často používané cesty pro přechod do jiné místnosti nebo například od ledničky ke dřezu. Jestliže se chceme vyvarovat všech chyb spojených s rozestavěním nábytku po místnosti, měli bychom se poradit s kvalifikovaným odborníkem.

Tip!

Na českém internetu funguje online poradna bytového designu. Zeptejte se zdarma profesionální designérky na rady, jak zařídit byt a jak rozestavět nábytek.

Jak rozestavět nábytek v malém bytě?

Jako nejjednodušší může vypadat vybavování malé místnosti, když některé kusy nábytku lze vzhledem k minimálnímu prostoru postavit pouze na jediné místo v místnosti. V malém bytě je ale nezbytné rozestavění, a v první řadě i výběr vhodných kusů, pečlivě zvažovat. Zjistit posléze, že se do pokoje nevejde vše, co bychom si představovali, může být nepříjemné.

  • Jak rozestavět nábytek v garsonce? - víte, jak efektivně rozmístit veškerý nábytek v garsonce tak, abyste měli stále dostatek provzdušněného prostoru? Poradíme vám. 

Tipy na rozestavení nábytku v konkrétních místnostech

Kuchyně – pohodlná pracovní by měla dosahovat délky 80 – 140 cm, od prostoru pro skladování potravin by ji mělo dělit asi 120 cm. Obvod kuchyňského trojúhelníku, tedy vzdálenost mezi ledničkou, sporákem a dřezem, by se měla pohybovat v rozmezí 3 – 7,5 m.

Jídelna – jídelní stůl postavte tak, aby byl pod nějakým světelným zdrojem a stolující osoby měli na jídlo místo o rozměrech alespoň 55 × 35 cm.

Obývací pokoj – tady je důležitá především vzdálenost sedacího nábytku od televize. Na vzdálenost 2 m se hodí obrazovka o rozměru 32”, rozhodně ne větší. Při vzdálenosti 2,6“ to už ale pro dobrou viditelnost detailů chce cca 60“ obrazovku.

Chodba – často jde o průchod mezi dvěma protilehlými řadami skříní. V takovém případě by měl být prostor mezi nimi široký alespoň 110 cm.

Neměli bychom zapomínat ani na jiná ergonomická pravidla. Například při plánování umístění skříněk pod okna. O těch bychom měli uvažovat jen v případě, že vzdálenost spodního okraje okna od země je 1 m +/- 10 cm. Při větším rozměru bychom si příliš znesnadňovali přístup k oknu, při menším by zase skříňka musela být velmi nízká.

Pozor bychom si měli dát i u skříněk mnohem vyšších. Průměrný člověk dosáhne pažemi do výšky kolem 203 cm, proto dávat úložný nábytek do výšek přesahujících 180 cm je krajně nepraktické.

Zeptejte se designérky

V online poradně bytového designu se můžete dozvědět, jak co nejlépe zařídit konkrétní místnost ve vašem bytě.

Partneři webu

Chcete se stát partnery webu? Napište nám.

Zajímavé odkazy

Samostatnou kapitolou při zařizování bytu jsou obývací stěny. Nechte se inspirovat!

Myslíte si, že tapety už nefrčí? Podívejte se na partnerský web jak na tapety.cz a zkuste si tapetami vyzdobit vlastní byt.

Přemýšlíte, jak si co nejlépe zařídit obývák, ale nemáte jasnou představu? Pomůže vám web jak zařídit obývák, který se věnuje realizaci různých typů obývacích pokojů.

Budete v některých místnostech malovat? Mrkněte na informační web o malování nechte si poradit.

Ať potřebujete vybavit menší či větší kuchyň, nabízí se nepřeberné množství variant. Na webu kuchyně na míru.net se dozvíte spoustu zajímavých informací.

Vestavěné skříně Praha 20 - Počernice

Spolupracujte s námi

Líbí se vám naše stránky o bydlení? Chtěli byste tady prezentovat svojí firmu? Kontaktujte nás na e-mailové adrese
info@jakzariditbyt.cz